а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбине

мн. комбинеа
Вид збор: Именка, среден род
Вид женска долна облека во облик на кошула без ракави.
Англиски: undershirt
FlexiMac
 менување на македонски глаголи