а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комбинатор

мн. комбинатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33693
1. Тој што прави комбинации, што умее да комбинира.
Англиски: combiner Албански: kombinator
2. Тој што е склон кон правење комбинации, сплетки, местења заради постигање некоја цел.
Англиски: manipulator Албански: manipulator
Употреба: Пејоратив , Разговорно