а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кома

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9738
1. Состојба на длабока, долготрајна несвестица.
Англиски: coma Албански: komë
Употреба: Медицина
Примери:
По несреќата старецот падна во кома.
Лежи во кома.
2. (само едн.) Запирка, обично во децимални броеви.
Англиски: comma Албански: presje
Употреба: Разговорно
Примери:
Еден кома пет килограми.