а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комар

мн. комари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26813
1. комарец
Англиски: mosquito Албански: mushkonjë
Употреба: Зоологија
2. Различни видови хазардни игри, игри за пари.
Англиски: gamble Турски: kumar Албански: kumar
Употреба: Архаизам
Изведенки
комарче ср.
мн. комарчиња