а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комарџилница

мн. комарџилници
Вид збор: Именка, женски род
Место, просторија што cе користи за коцкање.
Употреба: Разговорно
Примери:
Вие не ја гледате вистинската опасност - комарџилниците.