а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

командос

мн. командоси
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на единица за делување на непријателска територија.
Англиски: commando unit
Употреба: Воен термин
Изведенки
командоски прид.
командоскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи