а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

команден

командниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15007
1. Што се однесува на команда.
Англиски: command
2. Што има команда или власт, што наредува.
Англиски: command
Употреба: Воен термин
Примери:
команден кадар, команден состав
3. Место од каде што се командува.
Англиски: command
Примери:
команден мост