а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кол

мн. колови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3685
Дебело, право и на едниот крај наострено дрво за забивање во земја.
Англиски: stake
Примери:
Собирам колје за ограда.
Изрази
(истор.) Набие на кол - изврши смртна казна на тој начин.
Од кол на кол - кога cе оди од една во друга лоша работа, најпосле ќе се настрада.
Cе собрале кој од кол, кој од ортома - се собрале најлошите, најдолните луѓе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК