а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колџија

мн. колџии
Вид збор: Именка, машки род
Чувар на државен имот.
Турски: kolcu
Употреба: Архаизам
Примери:
Пет-шест души колџии ги чуваа сите шуми.
Ги честеше дебело разните колџии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи