а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колчиште

мн. колчишта
Вид збор: Именка, среден род
Необработени влакна од коноп и лен.
Примери:
колчиште од коноп
колчишта и отпадоци од лен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи