а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колче

мн. колчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. кол
Англиски: stake Албански: hu, kunj
Употреба: Деминутив
2. Земјоделска алатка за садење расад (на тутун, пипер).
Албански: vegël buqësore, kunj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Со помош на колчиња се сади зеленчук, расад и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи