а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колце

мн. колца
Вид збор: Именка, среден род
1. коло
Англиски: round Албански: valle
Употреба: Деминутив
2. тркало
Англиски: wheel Албански: rrotë
3. Bид мотив во народен вез.
Албански: motiv në qëndisje
Изрази
Ќе дојде колце на тркалце - ќе му дојде и нему зло време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи