а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колхозник

мн. колхозници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што работи во колхоз.
Англиски: farm worker
Употреба: Историја
Изведенки
1. колхозница ж.
мн. колхозници
2. колхозничка ж.
мн. колхознички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи