а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колумнист

мн. колумнисти
Вид збор: Именка, машки род
Проминентен новинар што пишува колумни.
Англиски: columnist
Примери:
Повеќе години беше колумнист на нашиот весник.
Изведенки
колумнистка ж.
мн. колумнистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи