а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колумна

мн. колумни
Вид збор: Именка, женски род
Од ист новинар периодично, во весник или списание објавена статија во која се изразува лично мислење.
Англиски: column
Примери:
Внимателните читатели на неговите колумни забележаа голема промена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи