а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колтук

мн. колтуци
Вид збор: Именка, машки род
1. Делот од раката до лактот, од долната страна.
Англиски: forearm Турски: koltuk Албански: llan dore, sqetull
Употреба: Анатомија , Дијалектен збор
2. Израсток меѓу стеблото и листот на тутунот.
Албански: kolltuk duhani
Примери:
Тутунот го требиме од колтук.
Тука беше сорчето за лачење колтуци од по дрвјата.
3. Голема кривина, завој на река или пат.
Англиски: bend Албански: lakesë
Употреба: Транспорт
Примери:
Автобусот го чув кога дојде зад колтукот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи