а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колпортира

колпортираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Нуди, шири непроверени информации.
Англиски: spread Француски: colporter
Употреба: Преносно значење
Примери:
Колпортира гласини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи