а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колпортер

мн. колпортери
Вид збор: Именка, машки род
Продавач на весници на улица.
Англиски: colporteur
Изведенки
колпортерски прид.
колпортерскиот
Пример: колпортерска плата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи