а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колофониум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Цврста и проѕирно светложолта смола од иглолисни дрвја што се употребува за премачкување на струните на гудачките инструменти, за изработка на сапуни, лакови и др.
Англиски: colophony
Употреба: Хемија
Примери:
Колофониумот се добива со дестилација на смола од бор кој се топи на 60-70 степени целзиусови и во неа се додаваат останатите супстанции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи