а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоса

колосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Натопи ткаенина во раствор на кола и испегла за да стане тврда; наштирка.
Англиски: starch
Примери:
Ги колосав чаршафите.
Ја колоса јаката од кошулата.
Изведенки
1. колосува несв.
колосуваат
2. колосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи