а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колосален

колосалниот
Вид збор: Придавка
необично голем
Англиски: colossal
Примери:
колосална статуа
колосален проект
Изведенки
1. колосално прил.
извонредно
Пример: Го опиша колосално.
2. колосалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи