а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колорит

(едн. ) колоритот
Вид збор: Именка, машки род
1. Општ тон што превладува и што предизвикува општ впечаток во соодносот на боите на една слика.
Англиски: coloring Албански: kolorit
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
цветен колорит
црвен колорит
2. Збир на надворешни обележја на некое уметничко дело, на еден крај, на некоја епоха итн.
Англиски: feature Албански: kolorit
Употреба: Преносно значење
Примери:
политички колорит
религиозен колорит
фолклорен колорит
локален колорит
местен колорит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи