а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоритен

колоритниот
Вид збор: Придавка
Што е со изразит колорит, што јасно ги изразува особините на нешто.
Англиски: colourful
Примери:
колоритни слики, колоритен пејзаж
Изведенки
1. колоритно прил.
Пример: Колоритно прикажува.
2. колоритност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи