а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колорист

мн. колористи
Вид збор: Именка, машки род
Уметник за кој боите имаат важно место во уметничкото изразување.
Примери:
Тој е познат како голем колорист, мајстор на колоритот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи