а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоратурен

колоратурниот
Вид збор: Придавка
Што се одликува со колоратура; што добро изведува колоратури.
Употреба: Музика и танц
Примери:
колоратурен сопран
FlexiMac
 менување на македонски глаголи