а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колоратура

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Виртуозно извивање на гласот при пеење.
Англиски: coloratura
Употреба: Музика и танц
Примери:
Бел канто колоратурата не е најприродна за нејзиниот глас, но таа испеа убедливо и беше поопуштена од минатата пролет и разбуди посвежи чувства.
Истакнување на драматиката, лириката, можеби колоратурата, или пак, сценскиот манир - што со себе понесувате од таквите соработки, а за што дотогаш навидум не сте биле свесна?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи