а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонијал

мн. колонијали
Вид збор: Именка, машки род
1. Производи од некогашните колонии на европските држави.
Германски: Kolonialwaren Албански: kolonial
2. Дуќан во кој се продава колонијална стока.
Англиски: convenience store Германски: Kolonialladen Албански: shitore kolonial
Примери:
Купи две пива од колонијалот.
Изведенки
колонијалче ср.
мн. колонијалчиња
Дем. од колонијал (дуќан).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи