а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонијализам

колонијализмот
Вид збор: Именка, машки род
Систем, политика што се стреми кон освојување туѓи земји и нивно претворање во колонии.
Англиски: colonialism
Употреба: Дипломатија
Изведенки
колонијалист м.
мн. колонијалисти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи