а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонијален

колонијалниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на колонија; што е во врска со колонија.
Англиски: colonial
Примери:
колонијална политика, колонијални војни
2. Што се однесува на производи по потекло од колониите (во минатото).
Англиски: colonial
Употреба: Архаизам
Примери:
колонијална продавница, колонијална стока
3. Производи за домаќинство.
Англиски: groceries
FlexiMac
 менување на македонски глаголи