а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонист

мн. колонисти
Вид збор: Именка, машки род
Населеник на колонија.
Англиски: colonist
Примери:
Многу колонисти беа во потрага по нови пасишта.
Изведенки
колонистка ж.
мн. колонистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи