а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонизација

колонизацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Насилно претворање на туѓа земја во колонија.
Англиски: colonization Албански: kolonizim
Употреба: Дипломатија
Примери:
Победникот во војната изврши колонизација на освоената територија.
2. Населување на колонисти во зависна земја (во колонија).
Англиски: colonization Албански: kolonizim
3. Населување ненаселени области во својата земја.
Англиски: colonization Албански: kolonizim
Изведенки
колонизациски прид.
колонизацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи