а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонизатор

мн. колонизатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што спроведува колонизација, тој што освојува и експлоатира туѓи територии.
Англиски: colonist
Примери:
Продолжува безобѕирното освојување на колонизаторите во Африка.
Изведенки
колонизаторски прид.
колонизаторскиот
Пример: колонизаторски методи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи