а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колона

мн. колони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2252
1. Столб што потпира дел од конструкцијата на зграда или е самостојно издигнат како споменик, украс.
Англиски: column Албански: shtyllë
Употреба: Архитектура и градба
2. Редица од луѓе, животни, предмети, автомобили што се движат еден по друг во долга истегната линија.
Англиски: column Албански: kolonë
Примери:
Колоната дечиња застана.
Автомобилска колона чекаше на границата.
3. Поредок на војската во движење еден по друг на определено растојание.
Англиски: column Албански: kolonë
Употреба: Воен термин
4. Вертикален редослед на редови (во весник), на броеви, знаци, податоци итн.
Англиски: column Албански: kolonë, rubrik
Примери:
Пополнува податоци во одделни колони.
Речникот е пишуван во две колони.
Изрази
Петта колона - организирана група луѓе што дејствуваат однатре во некоја држава, движење, партија во полза на непријателот.
Изведенки
колонка ж.
мн. колонки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК