а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колонада

мн. колонади
Вид збор: Именка, женски род
Ред столбови поврзани со греда или со лакови како дел од архитектонска целина.
Англиски: colonnade
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Градбата има безброј скали и тремови со колонади.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи