а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колокација

мн. колокации
Вид збор: Именка, женски род
Комбинација од зборови што често се јавуваат еден до друг.
Англиски: collocation
Употреба: Лингвистика
Примери:
лексичка колокација
Изведенки
колокациски прид.
колокацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи