а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коловоз

мн. коловози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53636
1. Паралелни траги на пат вдлабени од коли.
Англиски: lane Албански: krosi
Употреба: Транспорт
2. Пат или дел од улица меѓу тротоари, по кој се возат коли, автомобили, возила.
Англиски: lane Албански: krosi
Употреба: Транспорт
Изведенки
коловозен прид.
коловозниот
Пример: коловозни правци