а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колобан

мн. колобани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52073
1. Крупен, многу висок човек.
Албански: njeri i madh
Употреба: Разговорно
2. Тој што е мрзливец.
Англиски: idler Албански: përtac
Употреба: Разговорно
Примери:
Околу билјардот се собираа само колобани.