а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колку

Вид збор: Придавка
Ранг: 2558
(зам. прид.) Во реченици кога се истакнува нешто.
Англиски: how
Примери:
Колку маки за ништо!
Колку е добар!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК