а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колкуцка

Вид збор: Прилог
Малку, сосема малку.
Англиски: how little
Употреба: Деминутив
Примери:
Колкуцка јаде мачето!