а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колкумина

Вид збор: Прилог
Ранг: 10379
За мажи или за мажи и жени во група - во колкав број.
Англиски: how many
Примери:
Колкумина дојдоа?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК