а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

количник

мн. количници
Вид збор: Именка, машки род
Резултат од делење на една величина со друга, број што покажува колку пати се наоѓа делителот во деленикот.
Англиски: quotient
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК