а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

количка

мн. колички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4324
1. кола
Англиски: car Албански: makinë e vogël
Употреба: Деминутив , Транспорт
2. Назив за разни помали направи со едно, две, три или четири тркала што служат за превоз на материјал, деца, болни лица итн.
Англиски: cart Албански: makinë e vogël
Примери:
Детска количка.
Инвалидска количка.
Товарна количка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК