а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

количе

мн. количиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20583
1. кола
Англиски: car Албански: makinë, veturë
Употреба: Деминутив , Хипокористика
2. Детска играчка во форма на автомобил.
Англиски: car Албански: makinë, veturë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК