а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колило

мн. колила
Вид збор: Именка, среден род
Дрвено рало.
Англиски: plow
Употреба: Архаизам , Земјоделство
Примери:
Во такви почва ќе се скрши и орало и колило.
Ги влечеле колилата оставајќи зад себе лепешки.
Изедете го добичето и запалете го колилото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи