а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колика

мн. колики
Вид збор: Именка, женски род
Силна, остра болка со грчеви што се јавува нагло во стомачните органи.
Англиски: colic
Употреба: Медицина
Примери:
Знаците на труење се: повраќање, колика, дијареја и др.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи