а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колизија

мн. колизии
Вид збор: Именка, женски род
Судир на спротивставени сили, стремежи, интереси.
Англиски: collision
Примери:
Не постои колизија меѓу реалноста и човечките соништа.
Поранешните норми дошле во колизија со новите односи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи