а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колибар

мн. колибари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што живее или живеело во колиба.
Албански: njeri kasolle
Примери:
Колибарите планираа да ја поправат колибата.
2. сиромав човек
Англиски: prole Албански: njeri i varfër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше личен ерген, ама беше колибар.
Изведенки
колибарски прид.
колибарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи