а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колеџ

мн. колеџи
Вид збор: Именка, машки род
Назив за образовна установа, во разни земји од различен степен: средна, виша или висока.
Англиски: college
Употреба: Образование
Примери:
Децата на печалбарите ретко учат во колеџи.
Синовите на полковниците одеа во најскапи колеџи во големите градови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи