а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колет

мн. колети
Вид збор: Именка, машки род
Добро спакуван пакет cо нешто што се испраќа по пошта.
Англиски: packet
Употреба: Разговорно
Примери:
Катаден пристигаа пари, писма, колети од гурбет.
Изведенки
колетче ср.
мн. колетчиња
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК