а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колесник

мн. колесници
Вид збор: Именка, машки род
Кола на две тркала што е влечена од жива сила; двоколка.
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Се возеше врз сено на разнишан колесник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи